24.10.2014

Wprawki z pisania

Kilkukrotnie zachęcałam Was do podjęcia artystycznego trudu i wykonania razem ze mną prac plastycznych. Pisaliście, że niektóre całkiem się Wam udały i bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza fakt, że dobrze się przy tym bawicie. Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam wprawki z pisania. 


Pisanie to taka sama aktywność jak inne artystyczne przedsięwzięcia. Wymaga przećwiczenia techniki, wymaga jakiejś tam ilości czasu, wymaga pomysłowości, tego czegoś, co określa się jako "flow", dobrej historii czy motywu. Większość z powyższych już przećwiczyliśmy, malując obrazy czy układając kolaże, więc jesteście całkiem nieźle przygotowani. Pora na technikę, którą będę się z Wami systematycznie dzielić i bardzo chciałabym, abyście Wy dzielili się ze mną efektami. Zapraszam na konsultacje, wysyłajcie do mnie swoje teksty, albo zamieszczajcie je w komentarzach. Chętnie poczytam. A teraz do rzeczy. 

Zanim za cokolwiek się zabieram, robię rozgrzewkę. Biegam? Najpierw maszeruję przez pięć minut. Maluję? Rozgrzewam nadgarstki. Poprawiam powieść? Czytam to, co wygenerowałam do tej pory, przeglądam notatki. Biorę się za nowy tekst? Piszę wprawkę. Poniżej proponuję Wam kilka takich wprawek. Te nie są związane z konkretnym dziełem, to taki odpowiednik bazgrolenia w zeszycie w poszukiwaniu formy nowego obrazu. Mam nadzieję, że coś dla siebie wybierzecie. 

Ćwiczenia możecie wykonać także z dziećmi, nawet z tymi małymi. Zdziwicie się jak wiele widzą. Trzeba je tylko ubrać w formię piosenki czy wierszyka, połączyć z aktywnością plastyczną. Starsze dzieci reagują na te zadania bardzo dobrze, miałam okazję sprawdzić podczas moich warsztatów. A teraz do dzieła!

Spacer

Wybierz się na półgodzinny spacer (jak wiecie lubię Was wysyłać na zewnątrz, bo powietrze to samo zdrowie). Bądź świadom tego, co widzisz, słyszysz, czujesz. Bądź świadom swojego ciała, jego relacji z przestrzenią. Posłuchaj słów w swojej głowie. Pozwól tym słowom płynąć, podczas gdy ty spacerujesz. Jeśli zaczniesz mówić na głos, nie przejmuj się, pozwól sobie na to, słuchaj rytmu słów i zdań. Po powrocie zanotuj:
- pięć rzeczy, które widziałeś
- pięć dźwięków, które słyszałeś
- trzy uczucia, które Ci towarzyszyły
- jedno pytanie, które pojawiło się w Twojej głowie

Odpoczynek

Wysłałam Was na spacer, a teraz czas odpocząć. Połóżcie się na podłodze, zamknijcie oczy. Otwórzcie oczy i odgońcie Rafę, jeśli posiadacie Rafę. Musi być spokojnie. Wsłuchajcie się w odgłosy poza Waszym mieszkaniem. Słuchajcie ich przez minutę. Po tym czasie skupcie się na minutę na odgłosach w Waszym mieszkaniu. A na koniec na odgłosach Waszych ciał. 

Zapiszcie:
- co słyszeliście
- pytanie, które pojawiło się w Waszych głowach

Piszę, aby pisać

Weź kawałek papieru, albo możesz też opowiadać do siebie. Zacznij pisanie lub opowiadanie od słów "dziś piszę o…". Nie ograniczaj się, pisz to, co masz w głowie. Jeśli czujesz pustkę, zacznij znów od "dziś piszę o…" i zapisuj czy powtarzaj to tak długo, aż zaskoczysz i znajdziesz jakąś treść. Pisz przez trzy minuty. Podkreśl zdania czy wyrażenia, które szczególnie Ci się podobają. 

Muzyka

Wysłuchaj ulubionego utworu muzycznego, a następnie napisz krótki tekst na temat, który pojawił się w Twojej głowie pod wpływem muzyki. Taniec, pokój, cisza, miłość, cokolwiek. Napisz tyle, ile potrzebujesz. 

Wymyślona książka

Wyobraź sobie, że trzymasz w rękach książkę. Możesz też skorzystać z pustego notesu, weź go i pomyśl, że to książka. Otwórz go i zapisz kilka pierwszych zdań tej książki. Przewróć na stronę trzecią i zapisz kilka zdań z tej strony. Przewróć na stronę czwartą, tu jest ilustracja. Naszkicuj ją lub opisz. A teraz przejdź na ostatnią stronę i zapisz kilka ostatnich zdań. Zamknij notes i zapisz na okładce tytuł książki. Gratuluję Ci! Właśnie zacząłeś pisać! Dobra robota!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz