30.09.2014

Wałek kuchenny - zastosowania alternatywne

Dzień dobry! Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do wspólnej pracy, w której bardzo ważną rolę odegra… Wałek kuchenny.


Techniki graficzne to techniki malarskie, pozwalające na powielanie rysunku w kilku kopiach, na papierze czy tkaninie (poza monotypią, która daje jedną kopię, ale też jest techniką graficzną). Do powielania służy wcześniej przygotowana matryca. Przykładem może być drzeworyt, linoryt czy sztych. Ponieważ większość z tych technik jest dość skomplikowana, bałaganogenna i czasochłonna, postanowiłam opracować własną technikę, dla której jeszcze nie mam nazwy. Spełnia warunki stawiane technikom graficznym, ponieważ pozwala powielić wzór na papierze, przypuszczam, że także na tkaninie. 

Potrzebne materiały

Czego potrzebujecie? Tradycyjnie zamieszczam zdjęcie. 


Koronka

Wystarczy syntetyczna, ale może być jakakolwiek inna. Świetnie nadają się fragmenty starych firan czy obszyć poduszek lub inne tkaniny tłoczone czy dziurkowane.

Karton

Potrzebujecie dwóch rodzajów: zwyczajnego papieru do drukarki (na tym powstanie forma) oraz papieru wyższej jakości, na którym odbijecie wzór. Ja użyłam papieru do akwareli, ale może być też papier do drukarki, zwykły kawałek kartonu, blok rysunkowy. Papier może być biały lub kolorowy, jak wolicie. Wzór możecie też odbić na tkaninie. Farba akrylowa, którą malowaliście ze mną w zeszłym tygodniu, może być stosowana na tkaninie. Trzeba ją zmieszać w proporcji 1:1 (jedna część farby i jedna część medium) z medium zmieniającym jej własności. Medium to środek chemiczny, wszystkie domieszki do farb określa się mianem "medium". To medium (polecam firmę Vallejo, do dostania w sklepach plastycznych) sprawi, że po wyprasowaniu nadruk będzie trwały i odporny na pranie.  Dziś skupmy się na kartonie, a tkaninę pokażę za jakiś czas. 

Ołówek

Do naszkicowania wzoru na kartonie. Uwaga, wzór odbije się odwrotnie niż rysujecie, to się wyjaśni za moment. 

Nożyczki, klej

Wycinamy nimi kawałki wzoru, a za pomocą kleju mocujemy do kartki ze wzorem.

Farby, pędzel

Wybierzcie kolor, w jakim ma być odbitka. Z jednego wzoru wykonać można tylko odbitkę w danym kolorze, jeśli chcecie zrobić kilka różnokolorowych prac, musicie zrobić tyle wzorów, ile chcecie uzyskać kolorów. Myślę, że to się za moment wyjaśni. 

Wałek

Musi być! W końcu to technika wałkowana. I jest nazwa!

Jak to wykonać?

1. Naszkicuj na papierze kontur wzoru. Nie przejmuj się, jeśli jest pokreślony, to nieistotne. Rysuj, aż uzyskasz kształt, który Cię zadowala. Ja narysowałam bardzo uproszczonego Rafę. Pamiętaj, że wzór odbije się odwrotnie, czyli narysowany Rafa, który patrzy w lewo na odbitce będzie zerkał w prawo.

2. Wypełnij naszkicowany wzór koronką. Wycinaj małe kawałki i naklejaj obok siebie. Najładniej wychodzi, jeśli masz kilka wzorów, które łączysz. Mój gotowy wzór przestawia się następująco:


3. Pokryj wzór farbą. Nie przesadzaj z grubością, bo wyjdą plamy, zamiast koronkowego wzoru.


4. Ułóż na pomalowanym wzorze kartkę, na której ma się odbić wzór. Dociśnij i przewałkuj kilkukrotnie. 

5. Podnieś i ciesz się swoją nową grafiką!


Wykończenie

W sklepach można kupić dość ciekawe ramki na zdjęcia. Grafiki wyglądają bardzo ładnie oprawione w taki sposób. Ostatnio przygotowałam serię trzech odbitek z Rafałem, dekorują korytarzyk, prowadzący do mojej pracowni. Ramki kupiłam za kilkanaście złotych w Leroy Merlin. 



Oczywiście nie musicie się ograniczać do grafiki z Rafą, możecie wykonać dowolny wzór: serduszko, choinkę na karty świąteczne, kwiaty, inne zwierzątka, co tylko chcecie. A jeśli wpadniecie na pomysł jakiegoś fajnego wzoru, koniecznie dajcie mi znać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz